lt ru en
Didmeninė prekyba vaismedžiaisSkambinkite darbo dienomis nuo 9 iki 17 val. Tel. nr.: +370 616 71473
PradžiaPatarimai, kaip apsisaugoti nuo sukčiavimo, perkant sodinukus
Grįžti atgal

Patarimai, kaip apsisaugoti nuo sukčiavimo, perkant sodinukus

 Dažnokai tenka girdėti iš klientų, kad atvažiavo iš už 100-200 kilometrų pas mus į medelyną, nes keletą kartų nusipirko nekokybiškų sodinukų turguose; nes pirko 3-4 veisles, o pradėjus derėti paaiškėjo, kad tai viena ir ta pati veislė; nes pirko vienas veisles, o nusipirko visai kitas ir t.t. ir pn. Norėdamas padėti jums sutaupyti pinigus ir nervus, aptarsiu labiausiai paplitusius apgaudinėjimo būdus, kuriuos tenka daugelį metų stebėti ir kaip nuo jų apsisaugoti.
  UAB Žagarės sodai išaugintais augalais prekiauja daug įmonių, privačių asmenų, augalų aikštelių. Mes neprieštaraujame, kad jie naudotų mūsų vardą, jei didžiąją dalį jų parduodamo asortimento sudaro mūsų produkcija. Panašiai dirba ir kiti stambūs medelynai, nes vaismedžių prekybos sezonas labai trumpas ir būti visur, visuose rajonuose, turguose, mugėse neįstengia niekas.
 1. Ant kiekvieno UAB Žagarės sodai parduodamo vaismedžių ir vaiskrūmių sodinuko  yra prisegtas laminuotas AUGALO PASAS. Jis todėl ir vadinamas "pasu", kad jame yra nurodyti svarbiausi duomenys apie augalą ir augintoją, todėl tai nėra tiesiog paprasta etiketė. Pažymėtina, kad reikalavimas naudoti augalo pasus vaiskrūmiams, lazdynams ir kitiems sodinukams įsigaliojo 2020 metų rudenį. Nuo tada ir stipriai keitėsi augalo paso forma, jame pateikiami duomenys. UAB Žagarės sodai augalo paso pavyzdys pateikiamas žemiau:

Augalo pasas

Ypač reikėtų atkreipti dėmesį į užrašą  Fito registro Nr. 000112-03-AA-IA. Tai yra UAB Žagarės sodai registravimo numeris Lietuvos fitosanitariniame registre. Visi legalūs Lietuvos medelynai yra registruoti šiame registre ir turi savo registro numerį, kuris niekada nesikeičia. Valstybinės Augalų Tarnybos (VAT) interneto svetainėje adresu https://is.vic.lt/Fis/Public/PublicData.aspx galima pasitikrinti, ar medelynas yra įtrauktas į registrą. Į registrą įtraukti medelynai yra kasmet po keletą kartų tikrinami VAT specialistų dėl pavojingų ligų ir kenkėjų, kontroliuojamas auginamų veislių asortimentas, kiekiai, kokybė, sodinukų pardavimo apskaita. Šiame registre privalo registruotis ir prekiautojai..
 Jeigu ant vaismedžio nėra augalo paso su nurodytais išsamiais duomenimis, augalai tikrai ne iš UAB Žagarės sodai medelyno.
 2. Įsigijimo dokumentai. Kiekvienam didmeniniam pirkėjui, kuris perka sodinukus tolesnio pardavimo tikslu, UAB Žagarės sodai išrašo PVM sąskaitą faktūrą. Joje nurodyta kiek ir kokių augalų pirkėjas įsigijo, visi UAB Žagarės sodai ir pirkėjo rekvizitai. Jei pardavėjas skelbiasi, kad prekiauja UAB Žagarės sodai sodinukais, reikalaukite parodyti PVM sąskaitą faktūrą. Sąžiningam pardavėjui nėra ko slėpti ir jis suinteresuotas išsklaidyti bet kokias pirkėjo abejones. Jei tokios sąskaitos nėra, augalai tikrai ne iš UAB Žagarės sodai medelyno.
 Atidžiai pažiūrėkite, kokie augalai išvardinti sąskaitoje ir kokiais iš tikrųjų prekiaujama, ar bent apytikriai sutampa asortimentas ir kiekiai. Jei sąskaitoje nurodyta 50-60 vnt. augalų, o pardavėjas apsikrovęs 200-300 vnt., akivaizdu, kad likę augalai įsigyti kažkur kitur. Kadangi kai kurie pardavėjai naudoja tokį triuką: nusiperka dalį augalų legaliame medelyne, "kad turėtų popierius", tačiau didžiąją dalį augalų po tuo pačiu vardu pardavinėja visiškai neaiškios kilmės.
 3. "Krikštynos". Būna, kad prekiautojas labai pigiai nuperka kokios nors nepopuliarios veislės sodinukų ir tada jis prisega 5-ių ar net 10-ies veislių etiketes ant tų pačių medžių. Nusipirkęs tokių sodinukų, pirkėjas nukenčia trigubai: jis nusiperka vieną veislę vietoj norimų keturių ar penkių; jis nusiperka veislę, kuri dažniausiai niekam tikusi; jis sugaišta 3-5 metus, kol vaismedžiai pradeda derėti ir pamato, ką išties nusipirko.
 Užtenka laikytis pirmų dviejų taisyklių, kad to išvengti, tačiau dar atkreipkite dėmesį į sekančius momentus. Skirtingų veislių vaismedžiams, net kai jie yra be lapų, dažniausiai stipriai skiriasi: ūgis, kamieno ir šakų storumas, lankstumas, šakų suaugimo su kamienu kampas; žievės spalva, jos storumas, tekstūra; pumpurų dydis, forma, skaičius kekėje, spalva, išbrinkimo laipsnis pavasarį. Jums visiškai nebūtina žinoti, kokios veislės kokie individualūs požymiai, tačiau jeigu jūs matote, kad sodinukai su visiškai panašiais išvardintais požymiais yra pateikiami kaip keletas skirtingų veislių, geriau pas tokį pardavėją nepirkite.
 4. "Ko paprašiau, tą gavau" . Būdas to išvengti paprastas. Pvz. jums reikia slyvos, vyšnios ir rudeninės obels. Neklauskite pardavėjo, ar jis turi konkrečiai jums reikalingą veislę, o klauskite kokių veislių slyvų, vyšnių ir rudeninių obelų jis turi. Bet koks patyręs pardavėjas per keletą akimirkų išvardins veisles, kurias jis turi ir jūs aiškiai žinosite, ar tarp jų yra tos, kurios jums reikalingos.
 Be to, perkant tik pas pardavėją, pas kurį ant kiekvieno medžio prisegtas augalo pasas, jūs vien pasižiūrėję į juos, žinosite kokios veislės parduodamos. Jeigu norimos veislės etiketė prisegama tik prie jūsų akių, labai didelė tikimybė, kad jūs nusiperkate tik etiketę, o ne norimą veislę. Jeigu etiketė net užrašoma prie jūsų akių, jūs perkate tik tą užrašą. Jūsų visiškai neturėtų jaudinti pasiteisinimai, kad "etiketės brangios, nespėjom visų surašyti, susegti" ir t.t.
 5. Augalai iš Lenkijos. Jų prekyvietėse tikrai daug ir jokiu būdu negalima teigti, kad visi jie blogi ir nekokybiški. Yra keli šios problemos aspektai.

Gali pasirodyti, kad sunku įgyvendinti mano išvardintus patarimus, kai turguose ar mugėse minios žmonių, pardavėjai vos spėja aptarnauti daugybę pirkėjų. Todėl pabaigai dar keletas patarimų.


Sėkmės!

Artūras Rozenbergas
UAB Žagarės sodai
generalinis direktorius

© 2010 - 2022 m. UAB "Žagarės sodai", Lauko g. 3, Stungių k., Žagarės sen., Joniškio raj., LT-84364. Mob.: +370 616 71473